Političko obrazovanje u demokratskoj tranziciji – izazovi i perspektive
Centar modernih veština od svojih početaka nastoji da razvija programe političkog obrazovanja i pruži pomoć i podršku mladim ljudima za sticanje novih veština i znanja. Od samog nastanka, a i pre formalnog osnivanja, važan partner na ovim programima bila je nemačka fondacija Fridrih Ebert (FES). Ove godine se navršava 15 godina od početka rada i otvaranja kancelarije FES-a u Srbiji. Tim povodom, želeli smo da se zajednički osvrnemo u nazad i sagledamo šta je sve do sada urađeno u oblasti političkog obrazovanja, kao i da otvorimo nova pitanja o onome što nas tek očekuje.
Nezadovoljstvo političkom elitom srećemo na svakom koraku. Masovna upotreba Interneta kao najdemokratičnijeg medija nameće nove standarde ponašanja svih, pa i političara. Mi volimo često da kažemo “Politika je posao, a ne dokolica!”. Zato se za taj, kao i za svaki drugi posao, treba pripremiti i obrazovati. U politiku ljudi dolaze iz različitih struka, sa različitim motivima i životnim iskustvom. Zato je svim političarima neophodno obrazovanje o političkom uređenju, ideologiji i vrednostima društva, standardima EU, kao i različitim veštinama koje će im u tom poslu zatrebati. Bez tih znanja i veština, oni se ne mogu uspešno nositi sa svim izazovima koji su pred njima. Angažman političara bi, pre svega, trebalo da bude praćen odgovornošću i određen zakonskim okvirima, a takođe mora sadržati i poštovanje osnovnih principa modernih demokratija, kao što su ljudska prava, ravnopravnost, zaštita manjina i socijalna osvešćenost. Konferencija “Političko obrazovanje u demokratskoj tranziciji – izazovi i perspektive”, koju organizujemo povodom petnaestogodišnjice rada FES-a u Srbiji, će kroz pet tematskih panela pokušati da pruži neke od odgovora na pomenuta pitanja.
Na prvom panelu “Političko obrazovanje građana i građanki, i političara i političarki – ponuda i potražnja”, pokušaćemo da se osvrenemo na dosadašnje rezultate CMV-a i svih FES-ovih partnera koji rade u oblasti političkog obrazovanja. Učesnici na panelu su Sonja Liht (Beogradski fond za političku izuzetnost), Vesna Đukić (Beogradska otvorena škola), Miljenko Dereta (Građanske inicijative), Miloš Đajić (Centar modernih veština) i Dragoljub Mićunović (Centar za demokratiju). Panelisti će iz svog ugla predstaviti šta je sve urađeno u ovoj oblasti. Sonja će govoriti o godišnjem seminaru BFPI – školi koja se organizuje po modelu Saveta Evrope, a kroz koju je prošao veliki broj poslanika i poslanica, kao i o njenim dostignućima. Vesna iz BOŠ-a će se osvrnuti na njihove programe koji su namenjeni studentima i predstaviče šta je sve postignuto do sada. Profesor Mićunović će govoriti o Politei i demokratskom političkom forumu, kao i drugim programima Centra za demokratiju, a Miljenko o političkom obrazovanju građana, veoma važnom u svakom demokratskom društvu. Ja ću govoriti o iskustvima CMV-a, pre svega u radu sa lokalnim političkim elitama, mladima i ženama. Ovo će biti dobra prilika da sagledamo svu šarolikost mogućnosti za obrazovanje političara i da pokušamo da odgovorimo na neka od sledećih pitanja: Kakvi su efekti našeg rada? Koje su to nove metodologije koje ćemo uvesti? Kako do najboljih i najspremnijih funkcionera? Da li je potrebno političko obrazovanje i kako unaprediti političku elitu i kulturu u Srbiji? Uloga obrazovanja u smanjenju korupcije?
Drugi panel “Uloga NVO u politickom obrazovanju građana i građanki u lokalnoj zajednici” biće posvećen upravo onom najvažnijem delu političkog obrazovanja, a to je obrazovanje najšire javnosti za aktivno učešće u demokratskoj tranziciji. Taj proces je značajan, jer samo osobe koje imaju osnovna znanja o demokratiji, političkom sistemu, medijima i osnovama politike mogu davati aktivan doprinos u svojoj lokalnoj zajednici. Na njemu će govoriti Boško Kovačević (Otvoreni univerzitet), Aida Ćorović (UrbanIN), Osman Balić (YUROM) i Nenad Popović (OGI). Ključno pitanje će biti kako do aktivnijeg građanina? Kako aktivnije uključiti predstavnike manjinskih zajednica u društveni život multietničkih sredina? Kako unaprediti političku elitu manjinskih zajednica? Koji su izazovi na lokalu i kako ih prevazići? Kako do odgovornih lokalnih političkih elita i boljih programa razvoja lokalnih zajednica?
“Partijske škole, edukativni centri i fondacije – obrazovanje članstva kao obaveza i odgovornost političkih stranaka” će biti zanimljiva tema trećeg panela. Na njemu ćemo otvoriti pitanja načina unutarstranačkog obrazovanja u socijaldemokratskim strankama, a takođe ćemo prezentovati uspostavljene mehanizme upravljanja kadrovima. U odnosu na period od pre deset godin, napravljen je veliki pomak jer većina stranaka ima svoje unutarstranačke obrazovne centre. Zakon o finansiranju političkih aktivnosti obavezuju stranke da se deo godišnjeg budžeta odvoji za obrazovanje. Biće interesantno da čujemo kako se troši taj novac? O ovim temama govoriće Dijana Vukomanović (SPS), Nemanja Stamenčić (SDPS), Tamara Tripić (DS) i Ana Segedinski (LSV). Teme koje ćemo na ovom panelu otvoriti su: Kako do kvalitetnije političke elite? Kako do bolje selekcije kadrova? Koji su planovi stranaka za predstojeće izbore? Ideloško obrazovanje, unapređenje političke kulture, itd.
Četvrti panel „Političko savetovanje: nezavisne naučne institucije, Think-Tank organizacije i Univerziteti u funkciji političkog obrazovanja i savetovanja“ je važan za unapređenje kvaliteta odluka koje institucije donose. Pre svega pitanje je da li nam je uopšte potrebno političko savetovanje i kako ga organizovati? Koji su to primeri dobre prakse i kako naše institucije organizuju političko savetovanje? Kako uključiti građane u kreiranje politika i kakve su šanse da stručna javnost učestvuje u kreiranju odluka i politika, bar preko organizacija civilnog društva ili Univerziteta? Programi praktičnih politika biće sve važniji, jer će kvalitet programskih rešenja i kredibilitet stranaka i kandidata biti sve važniji prilikom opredeljivanja birača na izborima. O ovim i drugim pitanjima političkog savetovanja govoriće Dušan Reljić (Stiftung Wissenschaft und Politik), Gordana Čomić (potpredsednica Skupštine), Vladimir Todorić (Centar za novu politiku), Maja Bobić (Evropski pokret u Srbiji) i Vladimir Pavićević (Fakultet političkih nauka).
Regionalna sradnja, čiji je značajan deo upravo saradnja stranaka i organizacija civilnog društva, je važan uslov EU integracija. Saradnja na obrazovnim programima postoji odavno. Samo su predavači i treneri Centra modernih veština učestvovali na nekoliko desetina seminara, konferencija i treninga. Slična inicijativa NDI-ja i Ane Radičević od pre dve godine dala je dobre rezultate tako da ćemo i ovu konferenicju iskoristiti da dodatno ojačamo postojeću saradnju stranaka, različitih fondacija i organizacija civilnog društva. Na ovom panelu će učestvovati Bojana Trninić (Perpetum mobile – Banja Luka), Tamara Petrović (Centar za studije socijalne demokratije), Milan Živković (Novo društvo), Daliborka Uljarević (Centar za građansko obrazovanje – Podgorica), Aleksandar Spasov (Progress Institut – Skoplje) i Ana Radičević (NDI).
Naši gosti iz Nemačke će prezentovati primere dobre prakse i predstaviti izazove sa kojima se organizacije koje se bave političkim obrazovanjem susreću. Luise Rürup (Fondacija Friedrih Ebert – Centrala u Berlinu), Klaus Tovar (Predsedništvo SPD-a – Direktor partijske škole u Willy Brand kući), kao i direktor FES Srbija, Michael Ehrke će, siguran sam u to, dati značajan kvalitativni doprinos ovoj konferenciji. Vidimo se od 7. do 9. juna u Hotelu Zira u Beogradu.
Komentari