Ideologije kao uvod u Školicu
U utorak, 10. marta u Centru modernih veština održano je prvo predavanje u Školi “Politička komunikacija i socijaldemokratija” za 17. generaciju polaznika. Najpre nas je Miloš Đajić upoznao sa planom i programom, kao i pravilima škole. O idejama jednakosti, solidarnosti i slobode u političkim ideologijama upoznao nas je Vladimir Pavićević, profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu i poslanik Nove stranke u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Pavićević nas je naveo da razmišljamo o tome na koji su način povezani različiti sistemi vrednosti sa konkretnim politikama koje se primenjuju u svakaodnevnom životu, pogotovo kad je unutrašnja politika u pitanju (izgradnja odgovarajućeg političkog sistema). Jako bitna napomena je to da iako, različiti skupovi ideja, odnosno vrednosni sistemi kompariraju jedan drugome, naučno se ne može tvrditi da je jedan istinit a drugi lažan, da je jedan tačan a drugi netačan. Politika jeste borba za vlast, ne borba za istinu.
Naučili smo (a neki obnovili) da je ideologija sistem ideja, verovanja, uverenja i mišljenja jedne grupe u društvu, koja teži da i preostale grupe i pojedince u društvu ubedi u taj sistem ideja, verovanja, uverenja i mišljenja, kako bi taj sistem postao dominantan u društvu.
Ideologije se tiču određenog pogleda na svet, spora koko društvo treba da ide dalje.
Naučili smo da postoji deset opšteprihvaćenih ideologija. Prvu grupu čine takozvane osnovne ideologije – liberalizam, konzervativizam i socijalizam; drugu grupu čija je osnovna karakteristika nelegitimnost čine – fašizam i nacizam; dok u treću grupu spadaju nacionalizam, anarhizam, feminizam, ekologizam i religijski fundamentalizam.
Akcenat je bio na osnovnim obeležjima—osnovnim pojmovima svake od ideologija, na njihovom značaju kroz istoriju, sadašnjem i mogućem značaju u budućnosti. Kako je predavanje proteklo u prijatnom raspoloženju, bilo je znatno lakše usvojiti ili obnoviti postojeće znanje.
Sjajan početak!
Nikolina Vukadinović
Komentari