Ovonedeljna predavanja u Školici
Javni nastup, 22. april 2013.:
Na ovonedeljnom času suočili smo se sa arhaičnim srpskim jezikom. Kroz kratke narodne pripovetke pokušavali smo na pravi način da akcentujemo davno zaboravljene reči, da na što živopisniji način pročitamo dijaloge pred kamerama, a na kraju i sami damo svoje mišljenje o poruci pročitanog dela. Pored ove glavne teme, diskutovali smo i o značaju stila odevanja. Učili smo koliko neki motivi na našoj odeći, boje i sam kroj mogu da odvuku pažnju sa onog šta govorimo.
Za prvi čas nakon praznika Neda i Goran su najavili radionicu “Intervju za televiziju”. Tom prilikom polaznici Škole će biti podeljeni u parove, a karakter svakog od nas biće drugačiji, naći ćemo se u ulogama novinara šaljivdžija, ozbiljnih novinara, ili pak novinara koji umeju da postave nezgodna pitanja…
(Polaznica modula “Javni nastup”, Nina Đorđević)
Politička komunikacija, 23. april 2013.:
Ovonedeljni čas Političke komunikacije održao je Miloš Đajić na temu “Promena filozofije komunikacije”. Predavanje je bilo koncipirano na takav način da je fokus bio na pitanju: zašto su mediji važni? Pored odgovora na ovo pitanje, polaznici su mogli da čuju koje su to ključne stvari u novom načinu komuniciranja i kako je, i usled čega, došlo do tzv. “tektonskih promena” u samoj komunikaciji. Naravno, kroz celo predavanje provlačili su se i politički motivi. Promene koje su zahvatile komunikaciju kao takvu, nisu zaobišle ni političku komunikaju. Poenta političke komunikacije više nije kako najbolje privući ciljne grupe, već kako dati značaj pojednicu. Na samom kraju časa pogledali smo kratak film o tome kakve nas promene očekuju u narednim godinama, s obzirom na napredak tehnologije, i koje su to stvari na koje moramo obratiti paznju.
Savremena socijaldemokratija, 24. april 2013.:
Prošlonedeljni čas na modulu Savremena socijaldemokratija održala je Jelena Stefanović. Jelena je feministička aktivistkinja i dugogodišnja gostujuća predavačica i trenerica Centru modernih veština. Tema je bila “Prava i položaj žena u našem društvu”.
Predavanje su činila dva metodološka dela. Prvi deo bila je radionica tokom koje su se učesnici/ce upoznali/e sa elementima formiranja stereotipa i predrasuda prema ženama i načinima njihovog pravovremenog prepoznavanja. Ovi elementi svesno ili nesvesno održavaju patrijarhalnu strukturu društva i podržavaju njegov, nažalost uveliko očvrsli, pogled na ulogu i položaj žena u njemu. Upravo takve predrasude i stereotipi koji dolaze iz nazadne i okoštale tradicije, lošeg sistema vaspitavanja i obrazovanja zasnovanog na patrijarhalnim vrednostima čine ključne gradivne faktore diskriminacije žena koja je iz godine u godinu upadljivija. Rezultati takvog negativnog trenda su više nego zastrašujući. Sama činjenica da je od januara do aprila 2013. godine u nasilju, od strane bliskih muškaraca, ubijeno 18 žena govori o svoj tragičnosti sistema vrednosti koje se uporno održava, a posredno i prikriveno čak i podstiče u našem društvu.
Drugi deo časa bilo je predavanje na kojem su se obrađivali mogući načini i primeri dobrih praksi primenjeni u drugim zemljama u rešavanja ovih problema sa akcentom na kapacitete demokratskih institucija i instituta, kao i aktivistički angažman građana i građanki. Poseba pažnja tokom predavanja posvećena je političkom angažmanu i zastupanju rodne ravnopravnosti i osnaživanju žena u politici kao potencijalnim saveznicama u prevazilaženju lošeg položaja žena u našem društvu.
(Dragoslav Danilović)
Komentari