Ovonedeljne vesti iz Školice
Javni nastup, 14. oktobar 2013.:
Tema trećeg okupljanja družine Javnog nastupa bila je kako na što zanimljiviji, slikovitiji i origanalniji način objasniti svojoj babi, dedi, detetu u vrtiću, posetiocu naše zemlje, neki složeni pojam, od „javne diplomatije“ do „fudbalskog golmana“.
Sloboda shvatanja i prezentovanja teme urodila je plodom. Svako je na svoj način, primeren svojoj ličnosti, znanju i iskustvu, dao viđenje pojmova vrednosti, održivog razvoja, manipulacije ili električne struje. Neko nam je kroz malu Vesnu i malog Peru približio pojam „detinjstva“, neko je na svojstven način dočarao pojam „tranzicije“ kroz sređivanje i čišenje kuće, a neko je na efektan i slikovit način pojasnio „građanski rat“ na primeru svoje svađe s rođenim bratom. Bilo je i onih koji su svoje pojmove ilustrovali kroz vic, basnu, priču nalik Andersenovim bajkama, ili nas zaintrigirali svojim terminom „kuvade“.
Naši predavači, Neda i Goran, potrudili su se da okom i kamerom isprate naše nastupe i malo ih doteraju. I dok su se neki polaznici opustili, počeli da gledaju u kameru, pokazali se življim i čvršćim, ispekli pa rekli, ključni savet bio je da se što više upotrebljavaju konkretni, jednostavni i živopisni primeri u izlaganjima. Kamera prati svaki naš pokret, pa je bilo smernica poput više ili manje gestikulacije i mimike, ljuljanja i stajanja potpuno mirno, pa čak i vođenja računa šta obući u zavisnosti od toga kakva se tema izlaže. Neda i Goran skrenuli su nam pažnju i na to da gledalac prepoznaje svaki naš osećaj na svom ekranu i da je zato važno da javni nastup shvatimo kao priliku koja se ukazuje jednom u životu, trenutak kada bi trebalo da damo sve od sebe, iskoristimo šansu, opravdamo pruženo poverenje, osvojimo sve i svakoga.
Teorija relitiviteta se i ovom prilikom pokazala tačnom. 120 minuta proletelo je kao tren, a ja verujem da je prisustvo trećoj radionici svim polaznicima bio poseban merak. J
(Polaznik modula “Javni nastup”, Dušan Đorđević)
Politička komunikacija, 15. oktobar 2013.:
Tema predavanja održanog u utorak, 15. oktobra, je bila „Politička poruka“, a predavanje je održao Igor Jojkić. Najpre je bilo podsećanja na prethodna predavanja, na kojima je bilo reči o političkim kampanjama, osnovnim strategijama političke komunikacije i načelnom sprovođenju tih strategija u delo.
Zatim je reči bilo o temi predavanja – političkoj poruci, gde su najpre učesnici predavanja iznosili sopstveno viđenje političke poruke, njenog značenja i smisla. Svi učesnici predavanja i predavač su se saglasili da je politička poruka sama srž svake političke kampanje. Zatim je jasno razgraničeno da politička poruka i slogan nisu isto. Svaka politička poruka mora da sadrži suštinu onoga što će određena politička opcija učiniti za birače, a da to oni sami za sebe ne mogu da učine. Neophodno je da politička poruka sadrži jasne odgovore na pitanja ko smo mi, po čemu se razlikujemo u odnosu na političku konkurenciju. Njene bitne karakteristike su da bude pre svega kratka i jasna,važna, prilagođena ciljnoj grupi kojoj se politička opcija obraća, realna, vremenski određena, i ono što je najvažnije – istinita. Naglašen je značaj istinitosti kroz prizmu kredibiliteta političke opcije i današnjeg društvenog okruženja u kome informacije veoma brzo dolaze u posed onih koji to žele.
Na kraju predavanja su polaznici kursa iznosili svoja zapažanja, mišljenja, kao i primere političkih poruka iz prethodnih izbornih ciklusa, kako na republičkom, tako i na lokalnom nivou iz mnogih sredina u Srbij.
(Polaznik modula “Politička komunikacija”, Ivan Ristić)
Savremena socijaldemokratija, 16. oktobar 2013.:
Na četvrtom času modula Savremena socijaldemokratija tema predavanja bila je “Diskriminacija”. Predavačica je bila Tamara Tomašević. U uvodnom delu časa govoreno je o diskriminaciji uopšteno kao i o karakteristikama identiteta na osnovu tretmana ljudskih prava u Srbiji. U nastavku predavanja pričano je o predrasudama i stereotipima koji vode do diskriminacije a u završnom delu se govorilo o rešavanju diskriminacije i njenim posledicama koje utiču na društvo.
(Polaznica modula “Savremena socijaldemokratija”, Bojana Smiljanić)
Komentari