Socijaldemokratija

Zajedno za snažnije zelene zajednice

Od 9. do 11. juna 2025. godine, na obali Srebrnog jezera, održan je uvodni trening u okviru petog ciklusa EKO-SISTEM programa podrške organizacijama civilnog društva koje se bave zaštitom životne sredine. U predivnom ambijentu prirode, uz aktivne ljude, iskrene razgovore i konkretnu razmenu znanja, ovaj trening postavio je temelj za narednih šest meseci intenzivnog rada i zajedničkog delovanja u lokalnim zajednicama širom Srbije.

Sreten Đorđević

Projekat

Među organizacijama koje su dobile podršku nalazi se i Centar modernih veština, koji je predstavio svoj novi projekat „Snaga zelene zajednice“, koji će se tokom narednog perioda realizovati u Subotici, Sremskoj Mitrovici i Novom Pazaru. Fokus projekta biće na osnaživanju lokalnih liderki, unapređenju javnih politika u oblasti zaštite životne sredine i povezivanju građanskog i političkog sektora na lokalnom nivou.

EKO-SISTEM

Teme i dileme

Kao i uvek, kada se okupe ljudi iz različitih delova zemlje sa istim ciljem, da zaštite prirodu i ojačaju svoju zajednicu, energija je bila inspirativna i pokretačka. Trening je otvoren predstavljanjem svih organizacija učesnica i njihovih projekata, što je omogućilo sagledavanje prostora za potencijalnu saradnju i razmenu iskustava.

Učesnice i učesnici su tokom tri dana prošli kroz niz korisnih i inspirativnih sesija. Posebnu pažnju privuklo je predavanje Biljane Maletin, nezavisne ekspertkinje za rodnu ravnopravnost, koja je sa prisutnima razgovarala o tome zašto je rodna perspektiva važna u politikama zaštite životne sredine. Govorila je o tome da žene često prve osećaju posledice klimatskih promena i zagađenja, ali i da njihova uloga u odlučivanju i kreiranju politika i dalje nije dovoljno prepoznata. Ukazala je i na značaj lokalnog delovanja žena koje svakodnevno menjaju svoje sredine, tiho, ali istrajno.

Tanja Petrović

Jedna od ključnih sesija bila je i ona koju je vodio advokat Sreten Đorđević, koji je govorio o pravnim mehanizmima za zaštitu prirode i ulozi civilnog društva u praćenju zakona i odluka koje utiču na životnu sredinu. Kroz konkretan primer slučaja „Jadar“, učesnicima su predstavljeni izazovi i načini na koje se može delovati, pravno, aktivistički i uz stalnu budnost i pritisak javnosti.

Trening je uključivao i praktične radionice o izveštavanju, upravljanju finansijama, strateškoj komunikaciji i unapređenju vidljivosti projekata, koje su vodili Mladi istraživači Srbije.

Umrežavanje

Dodatnu vrednost celom susretu dao je prostor za umrežavanje i međusobnu podršku, jer upravo je to ono što organizacijama najviše treba: saveznici. U neformalnim razgovorima, razmenama ideja i zajedničkim šetnjama kraj jezera, stvorene su nove veze koje će se, sigurni smo u to, pretočiti u buduće zajedničke akcije.

Srebrno jezero tih dana nije samo pružalo priliku za ogledanje u mirnoj vodi, već u odlučnost prisutnih da menjaju stvari. Priroda nam više ne može biti u pozadini, već u središtu svakog razgovora i svake politike.

Za Centar modernih veština, ovo je samo još jedan početak. Kroz projekat „Snaga zelene zajednice“, nastavićemo da radimo s lokalnim liderkama, mladima i zajednicama koje veruju da zelena Srbija nije samo san, već zadatak svakog od nas.

EKO-SISTEM program podrške civilnom društvu u oblasti zaštite životne sredine sprovode Mladi istraživači Srbije (MIS) uz podršku Švedske .  

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *