Obrazovanje

Blogger tour i Global media forum

U fenomenalnoj organizaciji Ministarstva inostranih poslova Nemačke, Miloš Đajić je učestvovao u trećem Blogger tour –u, od 14. do 23. juna. Blogger tour predstavlja program kojim nemačka Vlada želi da podrži i promoviše koncept građanskog novinarstva za blogere, aktiviste i novinare iz celog sveta. U ovoj grupi, pored predstavnika iz Srbije, učestvovali su i predstavnici Indonezije, Singapura, Saudijske Arabije, Palestine, Uzbekistana, Gruzije i Belorusije. Sam program je obuhvatao tri dana predavanja i susreta u Berlinu i učešće na možda najvećem skupu poslanika javne reči i novinara u Nemačkoj – Global media forumu u Bonu, u organizaciji Deutsche Welle medijske kuće.

U Berlinu je program obuhvatao predavanja i posete različitim institucijama. Najzanimljivija su bila predavanja koja su održali Jens Berger iz Nachdenkseiten , Marek Tuszinsky  i Lusien iz Netzpolitik . A od poseta, naravno poseta kompaniji Jovoto i Human rights logo inicijativi , diplomatski ručak sa zamenicom direktora za komunikacije i imidž Nemačke Dr Anna Prinz i razgovor sa Markus Loningom. Gospođa Prinz je otvorena i elokventna žena koja se upravo vratila iz Japana gde je provela prethodne 4 godine. Pre toga je 7 godina radila na EU integracijama tako da jako dobro poznaje sve izazove koji nas čekaju. Često je pominjala etiku u komunikaciji na Internetu i objašnjavala kako se nemačka Vlada hvata u koštac sa novim komunikacijskim alatima. Tražila je od učesnika da svako uputi po jednu poruku Nemačkoj Vladi i Miloš je zamolio za podršku dobijanju statusa kandidata za Srbiji i određivanje datuma početka pregovora za Crnu Goru, Srbiju i Makedoniju. Interesantan je bio i sastanak sa Markusom Loningom, komesarom za ljudska prava Ministarstva inostranih poslova. Uljudna diplomatska komunikacija i prijatan otvoreni razgovor je trajao sve dok se nisu pomenuli odnosi Izraeala i Palestine. Interesantno je i simpatično bilo videti visokog državnog zvaničika kako emotivno reaguje.

Nakon veoma dobrog i sadržajnog berlinskog programa nastavak je usledio u bivšoj prstonici Nemačke, Bonu. Tamo se održavo Global medija forum na kome je bilo prisutno  preko 1100 učesnika iz 100 zemalja.  Tema foruma je bila “Ljudska prava u globalizovanom svetu – izazov za medije”.  O tome šta se govorilo možete pogledati  prateći #dw_gmf . Ono što je predstavljalo iznenađenje je da je samo 50 ljudi aktivno koristilo Twitter tokom konferencije, što pokazuje da novinari i u drugim delovima sveta  prate TW, ali ne učestvuju u konverzaciji.  Najmanje prijavljenih učesnika je bilo iz Centralne i Istočne Evrope tako da nije bilo prilke za razmenu iskustva među susedima. Ovo je bila odlična prilika da se upoznaju različite perspektive poštovanja ljudskih prava. Često se postavljalo pitanje o univerzalnosti ljudskih prava i o nacionalnim kulturama. Puno se govorilo i o Internetu i inicijativi da dostupnost Interneta postane ljudsko pravo. Tu inicijativu je pokrenula Švedska pred Komitetom za ljudska prava UN. Svi su pominjali snagu Interneta i promene koje on donosi.  Blogeri, pogotovo oni iz arapskih zemalja, su bili zvezde. U dijalozima na panelima primećivala se uzdržanost novinara koji nisu oštro išli protiv blogera, jer to ne bi bilo politički korektno na ovom skupu, ali su bili veoma uzdržani i skeptični. Priča o lažnoj blogerki iz Sirije je bila novinarima dodatni argument da pisanje na Internetu nije siguran izvor informacija. Insistiranje na terminima da li su blogeri citizen journalist ili citizens reporter upravo pokazuju da novinari nisu baš presrećni sa konkurencijom koju im Internet donosi. U okviru Foruma, po sedmi put, dodeljene su blogerske BOB’s nagrade. Ovoga puta pobednica je bila mlada tunišanka i njen blog tunisiangirl . Na žalost, zbog borbe za slobodu, neki od dobitnika nisu mogli da dođu i prime nagradu. Tako anonimna grupa iz Irana koja je dobila nagradu za najbolje video radove nije stigla do Bona.

“Bilo je lepo družiti se sa svima njima i razmenjivati iskustva. Sve u svemu, veoma korisno putovanje koje nam je pomoglo da razumemo procese koji se dešavaju u svetu, kao i da vidimo kako stoje stvari na polju ljudskih prava u drugim zemljama.  Ono što je sigurno je da Srbija u toj oblasti napreduje. ” – Miloš Đajić

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *