Obrazovanje

Predavanja u Školici

Javni čas, 06. decembar 2013.:

Poslednji Javni čas u ovom semestru održala je Nevena Petrušić, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, na temu “Uloga Poverenika za zaštitu ravnopravnosti u borbi protiv diskriminacije“. Na samom pošetku, Poverenica je postavila pitanje polaznicima koje se odnosilo na to koliko mi uopšte znamo nešto o ovoj instituciji, njenom delovanju.. Bilo je različitih mišljenja, ali se i moglo primetiti i dosta neznanja, kao i predrasuda i stereotipa. Zato je Poverenica ukratko objasnila da je diskriminacija nejednako postupanje prema jednakima, i jednako postupanje prema nejednakima. Ovaj drugi vid je posredna diskriminacija i može se reći da je ona negativnija od prve.

Problem diskriminacije je svuda oko nas. Jedan od primera koje je predavačica navodila je i problem reforme udžbenika u školstvu, jer oni za mlađe uzraste ne uključuju manje zastupljene grupe koje žive u Srbiji. Generalizacija je takođe vrlo opasna kada se govori o diskriminaciji, pre svega jer je sama generalizacija- diskriminacija. Važno je takođe znati da diskriminacije nema ako nije zasnovana na ličnom svojstvu. Tu su navođeni primeri diskriminacije koje dosta ima u oglasima za posao.

Šta Poverenik može uraditi po svim ovim pitanjima? Može da deluje preventivno– razbijanjem predrasuda i stereotipa, ali i da deluje po pritužbama građana, kojih je do sada bilo preko 1500. Kada deluje po pritužbama, daje se mišljenje ukoliko nije bilo diskriminacije, odnosno preporuka ukoliko jeste. Ako se ne postupi po preporuci, sledi opomena, a ukoliko ni to ne daje rezultat onda se obaveštava javnost. Poverenik takođe može da podnosi tužbe- “strateške parnice”, kada zastupa čitavu javnost (do sada je podneto 11 takvih tužbi).

Zaključak je da svi zajedno treba da još puno da radimo, pre svega, na razbijanju predrasuda i stereotipa u cilju smanjenja diskriminacije, ali i da se informišemo o osnovnim pojmovima iz ove oblasti i samim tim budemo upućeni u naša prava.

(Bojana Nikolić)

03

Javni nastup, 09. decembar 2013.:

Polaznici modula “Javni nastup” na času koji je održan u ponedeljak, 09.12.2013. našli su se u ulozi čitalaca vesti.

Polaznici su imali zadatak da sami izaberu vest iz novina, za koju smatraju da je zanimljiva ili da će je dobro predstaviti, a zatim da je na času prvo pročitaju kao voditelji u vestima, a nakon toga da tu istu vest pročitaju iskarikirano i sarkastično.

Svako čitanje vesti je bilo zanimljivo i zabavno, a teme koje su kolege birale bile su dosta interesantne i provokativne.

Na ovonedeljnom času, polaznici modula ,”Javni nastup”, izabrali su da pročitaju vesti u kojima su nam pričali o:

Umetnici MariniAbramović
Ljudima koji su postali otporni na lekove
Poseti FAP-u Aleksandra Vučića
Plastičnim operacijama pevačice narodne muzike
Izborima za gradonačelinka u Njujorku
Napuštanju funkcija u sportu od strane političara

Polaznici su od mentora dobili pohvale za zanimljiv izbor tema i dobar nastup, ali i konstruktivne kritike i savete za poboljšanje nastupa.

(Polaznik modula “Javni nastup”, Bojan Despić)

Politička komunikacija, 10. decembar 2013.:

Na današnjem času u Školici CMV-a smo stekli nova saznanja kako je moguće upotrebiti društvene mreže u političkoj kampanji. Twiter kao vid direktne komunikacije sa širokim auditorijumom uključujući i potencijalne birače. Pored twitera tokom predavanja obrađen je i fenomen facebook-a kao jednog od vidova indirektne komunnikacije.

Između ostalog dotakli smo se i instagrama kao  jedne od besplatnih aplikacija pogodnih za razmennu fotografija praćenih kratkim tekstovima koji ih pojašnjavaju. Instagram i pored svog potencijala nije dostigao popularnost yuotube-a, koji političke partije redovno koriste tokom predizbornih kampanja u vidu kanala. Upoređivanjem prednosti i nedostataka duštvenih mreža polaznici kursa političke komunikacije su došli do zaključka da je twiter budućnost delovanja na društvenim mrežama. Prednost twitera što veliki broj korisnika može da vidi naše postove i tako se može povećati prostor našeg delovanja. Postovi moraju biti kratki , jasni, kreativni i direktni. Razvojem mobilnih uređaja twitovi su sve češće praćeni slikom tako da možemo reći da je nekada jedna slika vrednija od hiljadu reči.

(Polaznik modula “Politička komunikacija”, Srđan Tomanović)

PK 10 12 2013

Savremena socijaldemokratija, 11. decembar 2013.:

Jedanaesti po redu čas Savremene socijaldemokratije protekao je u obrađivanju teme “Partija evropskih socijalista i socijalisti u Evropskom parlamentu“. Predavanje je ovoga puta držala Jelena Milinović, nekadašnja internacionalna sekretarka Omladine Demokratske stranke, sada članica predsedništva Demokratske stranke. Jelena je polaznicima približila kako funkcionišu socijalističke i socijaldemokratske partije širom Evrope i sveta, upoznala nas sa Socijalističkom Internacionalom (SI) i njenim ograncima (naprimer SI žena), Partijom evropskih socijalista (PES) i time koje su sve partije iz Srbije članice ili posmatrači u ovakvim međunarodnim organizacijama.

Takođe, objasnila nam je kojim principima se vode socijalističke i socijaldemokratske partije, koje su im glavne ideje i kako se trude da zajednički deluju, na primer u Evropskom parlamentu. Približila nam je i na koji se sve način može doći u kontakt sa socijalističkim i socijaldemokratskim partijama, odnosno njihovim rukovodstvima, na koji način se oni biraju i koliko se često takve strukture menjaju.

Predavanje je bilo korisno i zanimljivo, pozitivno ocenjeno od strane svih polaznika.

(Polaznica modula Savremena socijaldemokratija, Milica Bukvić)

sd 01

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *