Prošlonedeljne vesti iz Školice
Javni nastup 06. maj 2013.:
Nije bilo predavanja zbog praznika.
Politička komunikacija 07. maj 2013.:
Tema predavanja Nataše Ristić na modulu Politička komunikacija bila je “Krizni PR menadžment političkih stranaka”. Na predavanju je istaknuta potreba postojanja komunikacijske strategije i razrađenog plana kriznog komuniciranja u svakoj organizaciji pa tako i u političkoj stranci. Kako je politička scena burnija od privredne, jer je pod neprestanom lupom javnosti, u političkim strankama je neophodno češće ažuriranje plana kriznog komuniciranja. Idealan period za njegovo razvijanje je period bez naglašenih kriza, obzirom da tada ima dovoljno vremena da se procene potencijalne slabe tačke koje mogu biti uzrok kriznih situacija. Pored toga, veoma je važno postojanje tima za krizni PR, ali i poznavanje kriznih procedura od strane svih članova organizacije kako bi se izbegle kontradiktorne izjave koje štete reputaciji organizacije.
Kako smo u Srbiji, nažalost, svedoci brojnih nedoslednih i neusklađenih poruka koje se upućuju javnosti u kriznim situacijama, kako u političkom tako u javnom životu uopšte, nije bilo teško izdvojiti neke od njih i analizirati ih. Zaključili smo da je pravovremena reakcija ključna za uspešan krizni PR, jer pružanje precizniih informacija u što kraćem roku sprečava da vreme do njihovog pojavljivanja popune glasine. Na predavanju smo čuli i primere dobre prakse, što govori o tome da je kada se situacije ne prepuštaju slučaju i kada se u PR timu nalaze profesionalci, moguće čak i najveće krize prebroditi sa uspehom.
(Polaznica modula Politička komunikacija, Ana Trkulja)
Savremena socijaldemokratija 08. maj 2013.:
U predvečerje proslave dana pobede u II svetskom ratu – 09.05. 1945., na modulu Savremena socijaldemokratija, gđa. Marijana Toma iz Fonda za humanitarno pravo je održala predavanje o suočavanju sa prošloću, pomirenju, suđenjima za ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i genocid, što su pojmovi koji se, u danas prepoznatljivom obliku, pojavljuju upravo posle II svetskog rata.
Tokom predavanja je Sud za ratne zločine u Nirnbergu opravdano označen kao realan, racionalan i uspešan model suđenja za ratne zločine, čija važnost kako simbolična, tako i pravno-formalno-istorijska postaje vidljiva tek u skorije vreme kada su po ugledu na njega osnovani sudovi za zločine počinjene u ratnim sukobima na prostorima Jugoslavije i Ruande.
Istaknute su i razlike koje postoje među ovim sudovima na jednoj strani i Stalnog međunarodnog suda za ratne zločine na drugoj i koje se odnose na prava tužioca iz statuta, procesne momente podizanja optužnice, pravila suđenja i druge.
Pored sudova za ratne zločine istaknut je i značaj komisija za utvrđivanje istine i pomirenje čija je uloga da utvrde istinu o događajima i da na taj način pomognu proces pomirenja, čak i ako nije postojao klasičan ratni sukob na prostorima gde su oni činjeni, npr. u Južnoj Africi.
Uloga tranzicione pravde, kao ukupnosti intelektualnih, faktičkih i materijalnih radnji kojima jedna država ili međunarodna organizacija učestvuju u saniranju posledica ratnih sukoba, je predstavljena kroz opšte prihvaćene mere i korake ili instrumente čija primena je neophodna da bi se proces pomirenja i kažnjavanja za zločine ostvario. U te instrumente spadaju mehanizmi za utvrđivanje odgovornosti, utvrđivanje istine, naknada štete žrtvama i reforme institucija sistema.
Tek se konkretnom i primenom bez izuzetka ovih mera može postići sinergija koja će za posledicu imati ostvarenje procesa pomirenja, kažnjavanja za ratne zločine i što je najvažnije izvlačenja pouka iz svega toga i ne ponavljanja istih grešaka i zločina.
Na žalost u savremenom svetu to nije uvek tako, čemu u prilog govore sukobi i zločini u svetu od 1945. do danas i potreban je ogroman napor svih da se tome stane na kraj, ako je ikako moguće.
(Polaznik modula Savremena socijaldemokratija, Milan Ivanović)
Komentari