Obrazovanje

Studijska poseta Finskoj na temu upravljanje otpadom

U okviru projekta “Tehnička pomoć za izgradnju postrojenja za tretman neorganskog otpada” koji finansira Evropska unija, a čiji cilj je unapređenje kvaliteta životne sredine i zaštite zdravlja građana kroz unapređeno upravljanje neorganskim otpadom, organizovana je studijska poseta Finskoj. Pored predstavnika Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, Ministarstva poljoprivrede, Stalne konferencije gradova i opština, Privredne komore Srbije, Agencije za zaštitu životne sredine, Pokrajinskog sekretarijata za zaštitu životne sredine, lokalnih samouprava, medija i Elektroprivrede Srbije, u delegaciji koja je posetila finska postrojenja i institucije koje se bave tretmanom otpada, u ime Centra modernih veština, učestvovala je naša Marija Radivojević.

Korisnkik projekta je Ministarstvo životne sredine, rudarstva i  prostornog planiranja, a sprovodi ga konzorcijum firmi “Idom” i “Eptisa”

Poseta je bila veoma značajna, jer se odnosila na istraživanje svih mogućih aspekata izgradnje i funkcionisanja jednog postrojenja za upravljanje otpadom (naročito kada se razmatra upravljanje opasnim otpadom), kako bi se uskoro i u Srbiji uspostavio sličan sistem, imajući u vidu neophodnost predstojećih koraka u tom pravcu.

Prvi dan posete bio je posvećen detaljnom upoznavanju sa radom kompanije EKOKEM koja se bavi fizičkim i hemijskim tretmanom otpada, posebno opasnim otpadom. Kompanija Ekokem ima potpuno zaokružen sistem prikupljanja, reciklaže, tretmana i odlaganja otpada. Zanimljivo je i da kroz proces tretmana otpada, ova kompanija proizvodi i određenu količinu energije koju pod povoljnim uslovima prodaje lokalnoj samoupravi. Pored upoznavanja sa radom kompanije i sistemom upravljanja otpadom, članovima delegacije je omogućen razgovor sa građanima koji žive u komšiluku, glavnim i odgovornim urednikom lokalnog lista i članom gradske uprave (u vreme kada je građena fabrika), koji su preneli svoja iskustva sa ovom kompanijom. Zanimljvo je bilo videti i čuti iz prve ruke kako su svi oni reagovali u vreme kada je počela izgradnja pre 30 godina, ako su bili protiv izgradnje – zašto su bili, i naravno kakvo je njihovo mišljenje danas o tome što u komšiluku imaju jedno ovakvo postrojenje. Otvorenom komunikacijom i kvalitetnim radom, kompanija je došla do toga da u svom okruženju nema protivnika i da su svi zadovoljni uspostavljenim odnosom, radom i njihovom funkcionalnošću. Nije zabeležen nijedan incident, niti negativan uticaj  na životnu sredinu.

Drugi dan posete je bio namenjen institucijama koje se bave upravljanjem otpadom. Zanimljivo je bilo čuti čime se bavi Finski institut za životnu sredinu. Njihov rad je dosta sličan našoj Agenciji za životnu sredinu, s tim  što oni rade i kao konsultantska kuća. Drugi deo dana je bio posvećen upoznavanju sa radom Privredne komore Helsinkija i njihovim angažmanom na području upravljanja otpadom i uopšte zaštite životne sredine.

Poslednjeg dana, delegacija je obišla “Kujala Waste Treatment Center”, postrojenje za preuzimanje otpada od lokalnih zajednica i kompanija koje se bavi skladištenjem, upravljanjem, preradom, transferom i finalnim odlaganjem otpada. Prijemna stanica za otpad je veoma zanimljivo konstruisana, u krug su postavljeni različiti kontejneri za pojedine vrste otpada kao što su: metal, drvo, plastika, itd. U centralnom delu kruga je prijemni šalter i prostor za skladištenje opasnog otpada kao što su ulja, baterije, elektronski uređaji, štedljive sijalice itd.   Nakon ovog postrojenja, delegacija je obišla i Ekokemovu specijalnu deponiju u Kouvoli.

Zaključak posete bi bio da je postrojenje za pravilan tretman otpada neophodno Srbiji kako bi se zaštitila životna sredina i zdravlje građana. Ovo postrojenje mora biti izgrađeno i vođeno po evropskim standardima. Finska iskustva pokazuju da je ovakav pristup upravljanju otpadom  samo dobro doneo životnoj sredini.

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

  • Milos

    Finska deluje baš lepo i uređeno. Bilo bi lepo ako bi bar deo ovih iskustava i dobrih primera bio prenesen u Srbiju