Izazovi u političkom delovanju sindikata
U gotovo prazničnoj atmosferi Prostora “Miljenko Dereta” u Beogradu, 24. decembra, održan je Forum političkih stranaka i sindikata pod nazivom “Dijalogom do saradnje: Kako do političkog uticaja sindikata”. Ovaj događaj okupio je predstavnike progresivnih političkih stranaka i nekoliko reprezentativnih sindikata, otvarajući prostor za razmenu ideja i kreiranje strategija koje bi osnažile politički uticaj sindikalnih organizacija u Srbiji danas.
Ključne teme foruma
Diskusije učesnica i učesnika su se fokusirale na osnovnu ulogu sindikata kao branilaca radničkih prava. Učesnici iz sindikata su istakli da sindikati moraju da sarađuju sa svakom vlašću kako bi obezbedili najbolje moguće uslove za svoje članove, bez ugrožavanja njihovog položaja i radnih mesta. Posebna pažnja posvećena je radom sindikata u realnom sektoru kao osnovi koja stvara dodatnu vrednost u društvu.
Jedan od ključnih zaključaka bio je da se progresivne političke stranke nedovoljno bave, ili se to u javnosti ne vidi, razvijanjem programa i politika iz oblasti radnih prava i različitih ekonomskih modela razvoja. Naglašeno je da postoji prostor na strani profita koji se ostvaruje za unapređenje ekonomskog položaja radnika, ali da je ta tema često zanemarena u političkim debatama.
Posebno su kritikovani ugovori sa stranim investitorima koji ograničavaju plate na samo 20% više od minimalne zarade. Učesnici su predložili podizanje minimalne zarade i prekid ove prakse, smatrajući je nepovoljnom za radnike i lokalnu ekonomiju. Svesni su da je ekonomski model aktuelne vlasti bio da se od nesigurnih poslova stigne do nisko plaćenih ali sigurnih poslova. Takođe, osvrnuli su se na položaj penzionera i potrebu za borbom protiv siromaštva, koja trenutno izostaje iz prioriteta politike u Srbiji.
Dijalog kao sredstvo za promene
Uvod u diskusiju dao je profesor Zoran Stoiljković, dugogodišnji sindikalni lider, koji je istakao da je dijalog neophodan za pronalaženje zajedničkih rešenja i stvaranje platforme koja bi bila bliska i političkim strankama i sindikatima. Sindikatima treba sigurnost u snazi političkih organizacija koje bi zastupale njihove interese dok svi su svesni da strankama treba veća podrška na izborima. Veliki broj diskutanata pokazao je želju i potrebu za konstruktivnim razgovorima, što ukazuje na spremnost za zajedničko delovanje.
Učesnici su se složili da je potrebno formirati operativnu grupu koja će analizirati postojeće programe, politike i dokumenta kako progresivnih stranaka tako i sindikata. Cilj ove grupe biće predlaganje unapređenja i kreiranje jedinstvene platforme koja će objediniti interese sindikata i političkih stranaka.
Sindikati između politike i interesa
Jedna od centralnih dilema o kojoj se raspravljalo jeste razumevanje same politike. Da li je politika isključivo borba za vlast, ili je to šira delatnost koja uključuje kreiranje javnih politika, regulisanje društvenih konflikata i usmeravanje društvenog razvoja? Sindikati su suočeni sa pitanjem da li i na koji način treba da se uključe u politički proces.
Postoji više mogućnosti za politički angažman sindikata. Od direktne podrške određenim političkim opcijama, preko kolektivnog pregovaranja i socijalnog dijaloga, do javnog zastupanja i protesta. Takođe postoji i opcija koju neki od sindikata već sada koriste za pokretanje novih političkih organizacija nastalih iz sindikata. Učesnici su ocenili takav način političkog uticaja kao smanjivanje prostora za rad i smanjivanje oštrice radničkih zahteva i politika. Svi pomenuti alati mogu se kombinovati kako bi se postigli širi ciljevi koji uključuju demokratiju i socijalnu pravdu.
Poverenje i kapaciteti sindikata
Međutim, kapaciteti sindikata da formulišu jasne ciljeve i strategije predstavljaju izazov. Učesnici su istakli potrebu za unapređenjem organizacione strukture sinbdikata i većim uključivanjem članstva u proces donošenja odluka. Nedostaje horizontalno povezivanja sindikata. I dalje je kultura rada više okrenuta vrtikalnoj hijerarhiji. Takođe, naglašena je neophodnost jačanja saradnje sa civilnim sektorom, akademskom zajednicom i drugim društvenim akterima.
Jedan od problema koji je identifikovan jeste nisko poverenje građana u sindikate. Prema istraživanjima, samo 3% građana ima puno poverenje u sindikate, dok 60% izražava nepoverenje. Uzroci ovog stanja leže u percepciji sindikata kao slabih, nejedinstvenih i udaljenih od stvarnih potreba radnika.
Zaključci i naredni koraci
Forum je zaključen konstatacijom da sindikati i politiičke stranke moraju intenzivirati saradnju kako bi se izborili za bolje uslove rada i veću socijalnu pravdu. Formiranje operativne grupe i kreiranje zajedničke platforme predstavljaju prve korake u tom pravcu. Učesnici su izrazili optimizam da će ovakav pristup doprineti jačanju sindikalnog uticaja i boljim uslovima za sve radnike u Srbiji.
Forum “Dijalogom do saradnje” pokazao je da postoji prostor i volja za promene, ali i da će za njihovu realizaciju biti potrebna upornost, koordinacija i posvećenost svih aktera.
Centar modernih veština, u saradnji s Međunarodnim centrom “Olof Palme”, redovno organizuje Forum za progresivne političke organizacije i sindikate – „Dijalogom do saradnje“.
Komentari