Oblikovanje Evrope – Welcome Croatia!
U Zagrebu je 15 juna organizovana konferencija povodom 1. jula i pristupanja Hrvatske Evropskoj Uniji kao i 28. juna povodom 20 godina obeležavanja Evropskog foruma za demokratiju i solidarnost.
Konferencija je organizovana u sali Hrvatskog novinarskog doma a organizatori su bili Socijaldemokratska partija Hrvatske, Novo društvo, Fondacija za evropske progresivne studije (FEPS) i Evropski forum za demokratiju i solidarnost.
Skup je bio podeljen u nekoliko panela i iskorišćen je za predstavljanje knjige o Proširenju Evropske Unije i regionalnoj saradnji. Kao i svih ovih godina na skupu su bili predstavnici Centra modernih veština.
Na prvoj sesiji koja se ticala hrvatskog iskustva u priključivanju govorili su: Tonino Picula, Tommy Waidelich i Antun Vujić. Svi učesnici su iskazali veliko zadovoljstvo što Republika Hrvatska pristupa EU i što će biti most saradnje sa čitavim regionom.
U Zagrebu je prošlog i ovog vikenda održan veliki broj konferencija koje sve kao zajedničku temu imaju pristupanja Hrvatske Evropskoj Uniji.
Zanimljiv govor imao je Antun Vujić koji je govorio o opadanju elemenata socijalne države usled ekonomske krize i aktuelizovao veoma važno medijsko očitavanje demokratije jer se uloga medija kao čuvara demokratije uvek mora negovati.
Podsetio je da je 2002. godine bilo 15 demokratskih vlada a 2013. godine 5 čemu dodaje i Hrvatsku koja pristupa 1. jula 2013. godine. Osvrnuo se na zanimljiv paradoks da je socijaldemokratija stvorila srednju klasu koja je sada u krizi te joj je stoga danas okrenula leđa.
Na drugom panelu predstavljen je zbornik radova “EU ENLARGEMENT ANNO 2012 – A Pregressive engagement“, grupe autora među kojima su: Ernst Stetter (FEPS), Hannes Swoboda (European Parliament), Danijel Tadić (EFDS), Kristian Vigenin (European Parliament), Štefan Fule (European Commissioner for Enlargement and European Neighbourhood Policy) i drugi. Glavni govornik ovog panela bio je Boris Tadić.
On je istakao da se ulaskom svih zemalja u regionu u EU dobija stabilno područje. “Proširenje ne sme stati” poruka je svih levičasrskih zemalja. Zemlje jugoistočne evrope ne smeju ostati na margini. Podsetio je da je stalno govorio o tome da se Balkan treba debalkanizovati i kretati ka primeru saradnje kakav međusobno imaju, na primer, skandinavske zemlja.
Danijel Mondekar, Predsesdnik odbora za evropske integracije u Parlamentu Republike Hrvatske govorio je da Hrvatska ozbiljano razume svoju poziciju prema kojoj ona treba da bude most ka drugim zemljama zapadnog Balkana i da se već razmišlja o različitim oblicima udruživanja kao što je to slučaj u Skandinavskim, Baltičkim i zemljama Beneluksa.
I ovaj skup smo iskoristili za obnavljanje mreže predstavnika socijaldemokratskih stranaka kako iz zemalja regije tako i iz ostatka Evrope.
Komentari