Smanjimo korupciju primenom planova integriteta
U cilju prezentacije primera dobre prakse i razmene iskustva na polju jačanja integriteta institucija i celokupnog procesa borbe protiv korupcije, organizovana je Konferencija “Sprovođenje planova integriteta” u sredu, 18. decembra 2013. godine u prostorijama Gradske opštine Vračar u Beogradu. Plan integriteta je preventivna antikorupcijska mera i pravi se sa ciljem je da ojača integritet institucije i njena otpornost na korupciju.
Konferencija je završna aktivnost na projektu “Sprovođenje planova integriteta u praksi” koji je tokom proteklih 6 meseci realizovao Centra modernih veština u partnerstvu sa Projektom za reformu pravosuđa i odgovornu vlast Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID/JRGA).
Na konferenciji se govorilo o postojanju i sprovođenju planova integriteta u opštinama i gradovima Srbije, izazovima koji postoje i akcionim planovima za implementaciju planova integriteta koji su napravljeni u osam opština tokom projekta.
Konferenciju su otvorili predsednica skupštine opštine Tijana Blagojević, predstavnik USAID-a Istok Bojović, Miloš Đajić iz Centra modernih veština, Dragana Krunić iz Agencije za borbu protiv korupcije. U nastavku su predstavljeni urađeni akcioni planovi za primenu planova integriteta, a predstavnici opština i gradova, kao i nadležnih institucija koje se temom borbe protiv korupcije i sprovođenjem planova integriteta bave, su potom diskutovali o ovoj meri borbe protiv korupcije.
“Jačanje integriteta institucije smanjuje rizik da se javna ovlašćenja koriste suprotno svrsi zbog koje su ustanovljena, što poboljšava kvalitet rada institucije, i samim tim povećava poverenja javnosti u njen rad. Svi državni organi i organizacije, lokalne samouprave, javne službe i preduzeća bile su u obavezi da izrade svoj plan integriteta do 31.marta 2013. godine. Pored toga što moraju da postoje, važno je i da se planovi integriteta primenjuju, i da svi mogu da prate njihovu primenu.“, istakao je Miloš Đajić.
Dragana Krunić iz Agencije za borbu protiv korpucije istakla je važnost uključivanja civilnog sektora u ovaj proces: “Uvek je u Srbiji potrebno da neko sa strane podstakne institucije da sprovode donete Zakone. U tome je velika uloga nevladinih organizacija.”
Na osnovu indeksa percepcije korupcije (CPI) za 2013. godinu Srbija se nalazi na 72 mestu (42 boda), što nas svrstava među zemlje sa veoma rasprostranjenom korupcijom[1]. Ostvaren je minimalni pomak u odnosu na prethodnu godinu, što ukazuje na to da je ovo oblast koja traži značajno angažovanje i čini primenu planova integriteta nužnim.
Primer Akcionog plana primene plana integriteta za opštinu Batočina možete preuzeti OVDE
Komentari