Održana konferencija “Građani, građanke i lokalne politike”
Stalna konferencija gradova i opština, nacionalna asocijacija koja okuplja sve jedinice lokalne samouprave u Srbiji i podržava razvoj lokalne samouprave po evropskim standardima, organizovala je jednodnevnu konferenciju “Građani, građanke i lokalne politike” 21. maja 2013. godine u Beogradu. Ova konferencija, koja se održavala u Sava centru okupila je predstavnike i predstavnice lokalnih samouprava, NVO, međunarodnih organizacija, ekspertkinje… U ime CMV aktivnu ulugu na konferenciji imali su Nataša Ristić i Miloš Đajić. Cilj konferencije je bio upoznavanje zainteresovanih javnosti sa predlogom praktične politike SKGO u oblasti rodne ravnopravnosti.
Stalna konferencija gradova i opština već dugo radi u oblasti rodne ravnopravnosti. Prevedena je Evropska povelja o rodnoj ravnopravnosti na lokalnom nivou i predloženo je članicama (opštinama i gradovima) da je usvoje. Sada je na red došlo pravljenje praktične politike SKGO koja će, kada bude bila usvojena na jesen, na sledećoj Skupštini SKGO postati sastavni deo načina rada SKGO u budućnosti. Osnovana je Radna grupa za rodnu ravnopravnost koja je sprovela istraživanje u lokalnim samoupravama. Napravljenje je i poseban deo sajta rr.skgo.org gde danas možete videti rezultate ovog istraživanja. Uz pomoć ekspertkinje Višnje Bacanović napravljene je dokument o kome se razgovaralo. Stalna konferencija je veoma prisutna na društvenim mrežama tako da je i za ovu priliku napravljen #rrskgo. Pogledajte kako je to izgledalo na Twitteru.
Četiri ključna strateška cilja rada SKGO su: zastupanje zajedničkih interesa članstva; pružanje usluga članovima radi razvoja njihovih kapaciteta; podrška razmeni, komunikaciji i međusobnoj saradnji lokalnih vlasti; razvoj kapaciteta SKGO kao organizacije. Dokument koji je prezentovan definiše predloge za uključivanje perspektive rodne ravnopravnosti u sva četiri cilja.
Na konferenciji je Nataša Ristić govorila na panelu o rodnoj ravnopravnosti na lokalnom nivou. Pored nje na panelu su govorili Gordana Čomić, Stana Božović, Vojislav Arsić, Ivan Bošnjak, Danijela Spasić i Nada Banković. Nataša Ristić je govorila o slici žene i upotrebi rodnosenzitivnog jezika u medijima . Mediji u Srbiji forsiraju dve slike žena: “Postoje strašni stereotipi u reklamama, srećemo samo 2 tipa zena: ili domaćice ili žene u bikinijima”. Kada je reč o jeziku Nataša je rekla da se potpuno slaže sa promenama: “Vreme je da menjamo jezik, ali ne treba to činiti nasilno. Šta raditi sa imenicama sudija i arhitekta? Potrebno je da se u tih nekoliko slučajeva struka izjasni” . Stana Božović je iznela neke podatke o zastupljenosti žena na mestima odlučivanja u Srbiji, podaci koji ne zvuče baš optimistički. Trenutno je u Srbiji 26% ministarki u Vladi Srbije, 8 državnih sekretarki od ukupno 40 državnih seketara, odbornica ima 30% ali samo 8 predsednica opština i 8 predsednia Skupština opština od 168 opština i gradova u Srbiji. Zatim 19% članica veća, 35% direktorki Javnih preduzeća na lokalnom nivou i 33% članica Upravnih odbora. Gordana Čomić je rekla da ima “pun džep revolucija” i predložila prvu, a to je da uvedemo u dnevnu komunikaciju da se ćerci obraćamo sa “ćerko” a sinu sa “sine”.
U drugom delu rada konferencije učesnici i učesnice su bili podeljeni u dve grupe i u tom delu su Višnja Bacanović, Biljana Maletin, Rozeta Aleksov i Miloš Đajić facilitirali razgovor o sadržaju dokumenta praktične politike. Cilj je bio da se od onih koji rade u ovoj oblasti dobiju povratne informacije i sugestije kroz pitanja:
– Da li u dokumentu nešto nedostaje?
– Da li je nešto nerealno, čini se neizvodljivim?
– Da li je nešto višak?
– Koji bi još bili mogući oblici podrške lokalnim samoupravama osim osnaživanja mehanizama?
– Koji bi bili poželjni modeli saradnje sa drugim institucijama i organizacijama, odnosno, šta bi SKGO ekskluzivno mogla da radi, što je do sada “nepokriveno” ili neadekvatno “pokriveno”? Učesnici i učesnice su imali priliku da daju svoj sud i time započnu javnu raspravu.
Veoma uspešna konferencija na kojoj su skoro svi učesnici i učesnice ostali do samog kraja. Fotografije sa skupa možete pogledati OVDE
Komentari