Još jedna nedelja u Školi za nama
Javni nastup, 18. novembar 2013.:
Na ovonedeljnom času polaznici modula Javni nastup simulirali su intervjue za posao. Zadatak je bio da intervjui budu pre svega duhoviti i interesantni, a ne preterano formalni. Zanimljivo je da su se polaznici našli i u ulogama poslodavaca i u ulogama prijavljenih na konkurs za posao. Konkurisalo se za radno mesto novinara, zatim portparola velike kompanije, event menadžera, asistenta na fakultetu.
Svaki od intervjua pratio je i veliki broj atipičnih pitanja, od toga da je komisiju zanimalo sa kojom životinjom se kandidat može poistovetiti, zatim na šta ga asocira kafa ili banana kao i da li bi imali i ’nešto više’ sa svojim klijentima ako to doprinosi profitu firme. Jednan kandidat je bio priupitan da li misli da su uniforme zaposlenih radnica prekratke, a kandidata koji je konkurisao za posao menadžera u firmi koja se bavi distribucijom duvana pitali su da li možda ima neku plantažu duvana kako bi na taj način pomogao poslovanju preduzeća. Mentori su bili veoma zadovoljni prikazanim, istakavši da su svi polaznici pokazali značajan napredak u odnosu na sam početak kursa.
(Polaznik modula “Javni nastup”, Draško Nikolić)
Politička komunikacija, 19. novembar 2013.:
Ovonedeljni čas Školice “Politička komunikacija i socijaldemokratija” na temu “Tehnike političke komunikacije” održao je Igor Jojkić. Na samom početku predavanja podsetili smo se svih tehnika političke komunikacije koje znamo, flajera, tribina, spotova, štandova, bilborda, plakata i mnogih drugih sa ciljem da shvatimo da svaka tehnika različito utiče na odredjeni sloj društva, odnosno na ciljnu grupu kojoj se obraćamo.
Da bi što bolje to shvatili i praktično objasnili bili smo podeljeni u tri grupe A, B i C koje su predstavljale političke stranke u izbornoj kampanji na lokalnom nivou– gradske opštine. Svaka grupa/stranka je imala već određenu strukturu birača, budžet i istoriju prethodnog mandata,. Imajući u vidu sve činjenice zadatak je bio svake stranke da osmisli aktivnosti, resurse, ciljnu grupu i cilj. Svaka stranka je izložila svoje programe delovanja, manje ili više slične sa obzirom na različitost biračkog tela.
Završna reč ili pouka iz prethodne vežbe je ta, da ne postoji univerzalni lek za političku komunikaciju/kampanju, da se uvek primenjuju različite i mnogobrojne tehnike, sa ciljem pokrivanja sto većeg i raznovrsnijeg sloja društva. Te i da je politička kampanja čista matematika.
(Polaznik modula “Politička komunikacija”, Miloš Stančić)
Savremena socijaldemokratija, 20. novembar 2013.:
Ovonedeljno predavanje je bilo nastavak predavanja sa početka kursa na temu „Diskurs ideja i vrednosti socijaldemokratije“ i ponovo smo se susreli sa Danijelom Maljević.
Za razliku od svih predhodnih predavanja, ovo je spontano počelo uz gitaru i pesmu, pa je Danijela na početku prisutnima postavila pitanje: „Kada biste mogli biti, koja pesma i knjiga biste voleli da budete?“. U opuštenoj atmosferi, uz zvuk gitare u pozadini, polaznici su razmišljali o odgovorima, a neki su bili neodlučni. „Senka vetrova“, „Digitalna tvrđava“, „Proces“, „Stranac“, „Poniženi i uvređeni“ bili su samo neki od odgovora na pitanje.
Danijela nas je zatim podsetila na dilemu koju nam je na prošlom predavanju zadala, a među polaznicima se otvorila debata o najadekvatnijim načinima raspodele bogatsva između bogatih i siromašnih. Neki od stavova su bili u prilog većoj ulozi države u raspodeli, dok su pojedini polaznici branili stanovište da uloga države u raspodeli dobara treba biti neutralna. Zaključeno je da je odgovornost na pojedincu uz citiranje Bukovskog da se svet počinje spasavati spasavanjem jednog čoveka, a za to je potrebno probuditi svest o pomaganju drugome kod svakog pojedinca.
U poslednjem delu predavanja Danijela nas je podelila u tri grupe i dala nam zadatke da zamislimo današnji svet i organizaciju u njemu bez policije i vojske, ili bez monetarnog sistema, ili bez školskog sistema. Shvatili smo da će uvek postojati strah, pre svega od društvene kazne čak iako ne postoji pravna sankcija, da će veći akcenat biti na moralnim i etičkim pravilima, odnosno da će se više insistirati na vrednostima. Zaključili smo i da je već sada u nekim zemljama klasičan školski sistem dopunjen učenjem preko interneta, i da je bez školskog sistema obrazovanje svedeno na samoukost i uskostručnost. Takođe se danas sve manje koristi gotovina, a sve više platne kartice, odnosno elektronski novac, pa bi organizacija društva bez monetarnog sistema mogla da funkcioniše kroz robnu razmenu i porez u naturi.
Na kraju je zaključeno da je potrebno da razmišljamo izvan okvira o onome što će tek biti kroz nekoliko godina, jer nas još u toku života mogu zadesiti nezamislive promene.
(Polaznica modula “Savremena socijaldemokratija”, Jelena Banjanin)
Komentari