Obrazovanje

Učenje demokratije

U ponedeljak, 21. oktobra, po 23. put je otvorena „Škola demokratije“ u Banja Luci, predstavljajući dugogodišnji primer uspešne regionalne saradnje među studentima i studentkinjama Fakulteta političkih nauka iz Tuzle, Podgorice, Zagreba i Banja Luke. Ova škola, koju su inicirali Centar za međunarodne odnose Banja Luka i Fakultet političkih znanosti Zagreb, uz tradicionalnu podršku Fondacije Friedrich Ebert u Bosni i Hercegovini, nastavlja da okuplja mlade lidere i liderke iz regiona sa ciljem promocije demokratskih vrednosti.

Otvaranje

Predstavnici Centra modernih veština (CMV) su, kao i prethodnih godina, aktivno učestvovali u programu, pomažući učesnicima da izgrade grupnu koheziju i razviju međusobno poverenje kroz radionice i “World Cafe” diskusije.

Milos Đajić i BN TV

Tradicionalni program sa savremenim ciljevima

Škola demokratije je regionalni program namenjen studentima politikoloških nauka. Njen fokus je na razvijanju demokratskog dijaloga, kritičkog mišljenja i uvažavanja različitih stavova. Pokrenuta 2003. godine, ova inicijativa je osmišljena kako bi povezala mlade iz Zagreba i Banja Luke, doprinoseći prevazilaženju ratnih trauma i razbijanju stereotipa.

Demokratija i mladi

Profesori Đana Luša i Miloš Šolaja podsetili su na izazove s kojima su se suočavali u prvim godinama programa, kada je bilo mnogo straha u međusobnim posetama Zagrebu i Banja Luci. Istaknuli su kako danas mladi pristupaju temi demokratije s mnogo većom slobodom, ali i da se o njoj na ovim prostorima govori manje nego što je potrebno.

Ekološki aktivizam

Demokratska diskusija i uvažavanje različitih mišljenja

Cilj škole je da mladima pruži priliku da vežbaju demokratski dijalog, razmenjuju mišljenja i argumente, te da kroz te debate unapređuju razumevanje političkih procesa. Takođe, fokus je stavljen na važnost evropskih integracija, pri čemu se kroz primere iz Hrvatske mladima ukazuje na prednosti koje donosi članstvo u EU.

Američki izbori i budućnost demokratije

Razmena mišljenja na “World Cafe” stolovima

Kroz metod „World Cafe“ učesnici su diskutovali o temama poput značaja demokratije za mlade, evropskih integracija, ekološkog aktivizma kao demokratskog sredstva, i uticaja američkih izbora na demokratiju u regionu. Radionica je izazvala veliki interes i otvorene diskusije, a mladi su izrazili svoju zabrinutost zbog stanja demokratije, kako u regionu, tako i globalno.

Demokratska world cafe rasprava

Regionalna saradnja za budućnost demokratije

CMV je i ove godine kroz Školu demokratije potvrdio svoju posvećenost razvoju neformalnog političkog obrazovanja i regionalne saradnje. Dugogodišnja uspešna saradnja sa Fondacijom Friedrich Ebert iz BiH dodatno osnažuje ovu inicijativu, koja pruža mladima priliku da kroz znanje, dijalog i zajednički rad grade bolje društvo i promovišu demokratske vrednosti.

Americki izbori i demokratija

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *