Obrazovanje

Ovonedeljne vesti iz Školice

Javni nastup, 15. april 2013.:

Ovonedeljni čas Javnog nastupa bio je rezervisan za objašnjavanje izraza i pojmova čije pravo značenje nije uvjek apsolutno poznato, pogotovo djeci. Iz tog razloga, akcenat je stavljen na što jednostavnije i slikovitije pojašnjavanje pravog značenja riječi koje su polaznici Škole sami odabrali.

Sadržajnost u izlaganju polaznika je uglavnom naišla na pohvale od strane mentora, a sugestije su se najviše odnosile na preopširnost tokom objašnjavanja pojmova i poneki nedostatak slikovite prezentacije činjenica. Neki od termina koji su polaznici objašnjavali bili su: sinergija, martovske ide, lustracija, okeani. Kako bi ono što prezentujemo bilo što jednostavnije, a time i prihvatljivije onome ko nas sluša, savjetovano nam je da korstimo što kraće rečenice te da poboljšamo dikciju i izgovor.

Nastupi, u tehničkom smislu, kada se sadržajnost ne uzme u obzir, pokazali su da polaznici i te kako napreduju, te da je poboljšanje uočljivo posebno  kod onih koji su redovni na predavanjima. Zamjerke su se i dalje odnosile na statičan položaj ruku tokom izlaganja, te na nedostatak živosti lica i potrebnu glasnost. Po riječima mentora, trebamo nastojati da svaki sledeći čas otklonimo po jednu zamjerku, kako bi do kraja semestra naš javni nastup bio na zadovoljavajućem nivou.

Sledeći izazov za polaznike Škole Javnog nastupa biće čitanje neke od Narodnih pripovjetki,  te pojašnjavanje njenog naravoučenija.

(Polaznik modula “Javni nastup”, Goran Pervan)

P4150025

Politička komunikacija, 16. april 2013.:

Na času iz Političke komunikacije predavanje na temu medija održala je Nataša Ristić. Preko definisanja samog pojma medija kao sistema komunikacije, pa podele medija po različitim kriterijuma do upoznavanja sa setom medijskih zakona dotakli smo se i nezaobilazne teme medija u Srbiji. Poražavajuća je činjenica koliko se zakoni koji se tiču medija krše, a i sam pojam nezavisnog medija je takođe nešto što pripada sferi potpune utopije. Kao i ni sve drugo, ni mediji ne predstavljaju nezavisan entitet, pa tako oni trpe posledice različitih ekonomskih, socijalnih i političkih uticaja. Zahvaljujući brzom tehnološkom napretku i pojavi Interneta dolazi do neprekidne mutacije medija kada su u pitanju prioritetne informacije koje se plasiraju kako bi privukle što veći auditorijum koji se rasipa. Tako recimo štampanim medijima koji gube svoje čitaoce se bliži kraj zbog pojave elektronskih izdanja novina na Internetu.

Svojevremeno, Endi Vorhol je rekao da je televizija najveće anestetsko sredstvo, što je u potpunosti danas obistinjeno i važi za sve medije koji povećavaju intezitet “prljavih” vesti da bi dotakle interesovanje gradirano otupljene gledateljske i čitalačke publike. Granice ne postoje, a dostupnost i jačina “prljavih” informacija proporcionalno je povezana sa degradiranjem, na prvom mestu, štampanih medija koje se bore za opstanak.

Međutim, iako je situacija poražavajuća, ne treba od medija praviti neprijatelja. Treba stvarati dobre odnose sa medijima. Važne informacije treba plasirati kroz priču jednog čoveka, jer tako stičemo naklonost i empatiju publike, a ne u statističkim brojkama prezentovati vest. Imperativ koji se nameće je ne biti dosadan i naći način da veći broj ljudi nađe lični interes u onome što pričate ili prezentujete putem medija.

Neophodno je posmatrati realnost oko sebe iz različitih uglova gledanja, a ne samo iz svog, kako bismo je što bolje spoznali, a zatim i menjali.

(Polaznica modula”Politička komunikacija”, Dragana Jakovljević)

P4160028

Savremena socijaldemokratija, 17. april 2013.:

Na predavanju na modulu Savremena socijaldemokratija u Centru modernih veština predavanje je održala Sanja Jovanović, novinarka i aktivistkinja zaštite životne sredine. Predavanje se bavilo vezama socijaldemokratije i zaštite životne sredine. Na samom predavanju smo govorili o tome koliko je ova tema zastupljena u Srbiji, a i u svetu. Takođe, tema predavanja su bile i neki osnovni pojmovi iz ove oblasti poput gasova sa efektom staklene bašte, osnovni dokumenti koji se bave zaštitom životne sredine poput Kjoto protokola. Na kraju smo govorili o stanju zaštite životne sredine u Srbiji, kakve mogućnosti u ovoj oblasti postoje i koja  su moguća rešenja.

(Polaznica modula “Savremena socijaldemokratija”, Slađana Komatina)

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *