Obrazovanje

Prva nedelja u našoj školici

Želeći da unesemo neke novine i približimo vam šta to sve radimo i o čemu se uči u našoj školici, svake nedelje će neko od polaznika, polaznica napisati kratki osvrt na predavanja/radionice/trening koja su pohađali. Možete nas pratiti i na Twitteru.

Javni nastup, 4. mart 2013.:

Održana je audicija za prijem đaka koji će pohađati modul u ovom semestru, posle koje je formirana konačna lista polaznika i polaznica.

skolica 1

Politička komunikacija, 5. mart 2013.:

Prvo predavanje na modulu Politička komunikacija održao je Miloš Đajić na temu „Šta je politička komunikacija“. Polaznici škole su se najpre predstavili (putem savremenih načina komunikacije) opisujući sebe u 140 (160) karaktera tvitom ili SMS-om. To je bio dobar uvod u samo predavanje, jer se ono odnosilo na definisanje komunikacijskog cilja, slanje poruka, analizu i planiranje koje je ključ uspeha. Na primeru organizovanja izborne kampanje imali smo priliku da čujemo koliko su važni svi elementi strategije, od same analize situacije preko postavljanja ciljeva, vremenskog okvira do merenja uspešnosti. Na taj način se uočavaju svi nedostaci u organizovanju izborne kampanje u našoj zemlji u odnosu na druge demokratske sisteme, kao što je, na primer, nedosledno merenje uspešnosti. Takođe, analizirali smo put komunikacije pri slanju poruka od identiteta, preko imidža koji se gradi, do reputacije i rezultata koji su neretko potpuno drugačiji od slike koju smo primarno želeli poslati.

(Polaznica modula “Politička komunikacija”, Bojana Nikolić)

skolica3

Savremena socijaldemokratija, 6. mart 2013.:

Na prvom susretu na modulu Socijaldemokratija u Centru modernih veština predavanje je održao Vladimir Pavićević, sa Fakulteta političkih nauka. Ovo uvodno predavanje usmereno je na definisanje ideologija kao fenomena i pozicioniranje socijaldemokratije među savremenim ideologijama. Nasuprot mišljenju mnogih da ideologije predstavljaju samo predizborne slogane i bilborde, došli smo do jezgrovite definicije, čija je suština na tragu Marksovih ideja o ideologiji kao materijalnoj snazi, čija je uloga u promeni sveta. Socijaldemokratija kao hibrid više ideoloških tradicija, u sebi spaja širok sprektar ideja, stavova i vrednosti i predstavlja jednu od temeljnih osnova za političko delovanje od druge polovine dvadesetog veka. Obrisi teorija Džon Stjuart Mila, Marksa, Rolsa i drugih velikih umova političke teorije danas su vidljivi u programima velikih evropskih i svetskih političkih partija, poput Socijaldemokratske partije Nemačke, Socijalisticke partije u Francuskoj, Laburističke partije u Velikoj Britaniji i Demokratske stranke u SAD. U nedovoljno profilisanom partijskom sistemu naše drzave gotovo svi politički akteri koketiraju sa idejama socijaldemokratije.

(Polaznik modula “Savremena socijaldemokratija”, Uroš Mamić)

skolica2

 

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *